Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezopotámie - Epos o Gilgamešovi

17. 11. 2006

Mezopotámie - Epos o Gilgamešovi

Nejstarší písemná památka sumerské literatury, nejstarší epos světového písemnictví vůbec. Epos vznikl z dlouho se utvářejících fragmentů zapisovaných na hliněné tabulky, nejstarší z nich se datují až do 4.tisíciletí.

Obsah: polomytický vládce města Uruku Gilgameš je ze dvou třetin bůh, ze třetiny člověk. Je tvrdý na své podané, a tak na něj bohové sešlou polodivokého Enkidua, který se však s Gilgamešem spřátelí. Bohyně Ištar se do Gilgameše zamiluje, ten ji však odmítne a rozčílená bohyně se rozhodne pomstít se mu sesláním božského býka. Gilgameš a Enkidu však býka přemůžou a Enkidu urazí bohyni tím, že vyrve mrtvému býkovi a vmete ji bohyni do tváře. Za to ho Ištar prokleje a Enkidua umírá. I Gilgameš se bojí smrti, a tak hledá tajemství věčného života. Nakonec ho nalezne v mořské bylině, kterou mu však sežere had. Dodatečně byl k eposu přidán rozhovor Gilgameše s Enkiduem, kde se G. dozvídá pochmurné zprávy z podsvětí.

Závěr: smrti nikdo neunikne, vše živé existuje jen dočasně. Jediné, co přetrvá je výsledek lidského snažení- Urucké hradby jsou věčné.

Události Eposu se zakládají na skutečných událostech- potopa i hradby Uruku..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mazopotamie

(Andrea, 14. 12. 2010 14:28)

Tady vůbec není jak zní český název pro Mezopotamii. :(

Re: Mazopotamie

(, 19. 10. 2011 12:32)

http://pokushistory.blog.cz/0605/staroveka-mezopotamie

Mezopotámie je česky kotě ;)

Re: Re: Mazopotamie

(, 19. 10. 2011 12:37)

začalo to dobře ten popis ale chybí tam, že jí do obličeje vmetl kýtu z býka a hlavně Ištar požádala svého otce Anyho aby seslal býka ;)
Neni tam zmíňka o Uštanapištovi a ani o netvorovi Chuvavovi...škoda, jinak je to hezky a srozumitelně napsaný..hlavně jednoduše..